The International Tarot Foundation is very pleased to announce the  category submissions for the 2020 CARTA Awards along with rules of the competition and registration of products.

Best Tarot Deck (Judging the deck in all its aspects)
The panel will choose the 5 nominees based on their assessment and then it will go to public vote for the winner to be decided.

Tarot of the Enchanted Dreams- Yasmeen Westwood

The Ark Animal Tarot & Oracle Deck-Bernadette King

Radiant Wise Tarot-Lo Scarabeo

Rackham Tarot-Arthur Rackham

Black and Gold Tarot-Arthur Waite and Pamela Coleman Smith

Herbcrafter's Tarot- Latisha Guthrie/Joanna Powell Colbert

In Between Tarot- Janine Worthington/Franco Rivolli

Golden Art Nouveau Tarot-Giulia F. Massaglia

Otherkin Tarot- Siolo Thompson

Mermaid Tarot-Leeza Robertson/Julie Dillon

Forest of Enchantment Tarot-Lunaea Weatherstone/Meraylah Allwood

Best Self Published Tarot Deck (Judging the deck itself in all its aspects)
The panel will choose the 5 nominees based on their assessment and then it will go to public vote for the winner to be decided.
 
TBC
Best Judges Choice Tarot Deck (Judging the deck in all its aspects)
The winner of this category will the Tarot Deck that recieves  the highest, collective, number of points awarded by the Judging Panel. 
TBC
Best Oracle Deck (To include Lenormand also-Judging the deck in all its aspects)
The panel will choose the 5 nominees based on their assessment and then it will go to public vote for the winner to be decided.

Nadege Bouchard-Nadege Bouchard (A & I)

Rhys Wynn Davies Psychic Mediumship Training Cards: Rhys Wynn Davies (A & I)

The Modern Oracle of Essential Oils Deck: Katy-K (A)-Kathryn Keenan & Jen Mulligan (I)

Divine Muses Oracle-Mariee Bento

White Light Oracle-Alana Fairchild (A)  A. Andrew Gonzalez(I)

Sufi Wisdom Oracle-Rassouli

Oracle of the Hidden Worlds-Lucy Cavendish (A) Gilbert Williams (I)

Kahlil Gibran’s The Prophet: An Oracle Card Set: Kahlil Gibran (A + I)

Magick of You Oracle: Fiona Horne (A)  Marcela Bolivar(I)

Crystal Medicine Oracle Cards: Rachelle Charman (A)  Len Hibble (I)

Magickal Herb Oracle:Cheralyn Darcey (A) Deer Dandy (I)

Divine Animals Oracle:  Stacye DeMarco (A) Kinga Britschgi (I)

Goddess Dream Oracle: Wendy Andrew (A + I)

Mists of Avalon Oracle: Rose Inserra (A) Nadia Turner (I)

The Ark Animal Tarot & Oracle Deck -Bernadette King (A) Heidi Sutherlin (I)

Sacred Spirit Reading Cards- Anna Stark (A)  Louis Dyer (I)

Making Magick- Priestess Moon (A +I)

Divine Doors-Andres Engracia (A) + Anon (I)

The Language of Flowers-Cheralyn Darcey (A)  Anon (I)

Daily Healing-Inna Segal (A)  Anon (I)

Elle Qui Oracle- Arwen Lynch (A)  Melanie Delon(I)

Everyday Witch Oracle- Deborah Blake (A) Elisabeth Alba (I)

Cosmic Cat Wisdom Deck & Guidebook- Barb Horn & Randy Crutcher (A)Teresa Shishim (I)

Enchanted Blossoms Empowerment Oracle-Carla Morrow

Whispers of the Ocean Oracle Cards-Angela Hartfield (A) Ekaterina Golovanova (I)

6th Sense Connection Oracle Cards-Anne-Marie McCormack-

Aspiring Debut Artist ( First published endeavor in the Esoteric Field within the CARTA categories)
The winner of this category will the newcomer with the highest, collective, number of points given by the Judging Panel. 

 

Elle Qui Oracle-  Melanie Delon

Mists of Avalon Oracle: Rose Inserra Nadia Turner 

Goddess Dream Oracle: Wendy Andrew 

Magickal Herb Oracle: Deer Dandy 

Crystal Medicine Oracle Cards: Len Hibble 

Magick of You Oracle: Fiona Horne (A)  Marcela Bolivar(I)

Rhys Wynn Davies Psychic Mediumship Training Cards: Rhys Wynn Davies  I

Enchanted Blossoms Empowerment Oracle-Carla Morrow

Aspiring Debut Author (First published endeavor in the Esoteric field within the CARTA catergories)
The winner of this category will the newcomer with the highest, collective, number of points given by the Judging Panel for imagery
 

Herbcrafter's Tarot- Latisha Guthrie

Goddess Dream Oracle-Wendy Andrew

Magick of You Oracle-Fiona Horne

The Ark Animal Tarot & Oracle Deck-Bernadette King

Enchanted Blossoms Empowerment Oracle-Carla Morrow

6th Sense Connection Oracle Cards-Anne-Marie McCormack

The Modern Oracle of Essential Oils Deck: Katy-K

Rhys Wynn Davies Psychic Mediumship Training Cards-Rhys Wynn Davies

 Outstanding Artistic Achievement: The winner of this category will be the highest rated artistic works as assessed by the Judging Panel.

Elle Qui Oracle-  Arwen Lynch (A)  Melanie Delon (I)

Yggdrasil- G. Hauksdóttir 

Otherkin Tarot- Siolo Thompson

Black and Gold Tarot-Pamela Coleman Smith

Daily Healing-Inna Segal (A)  Anon (I)

The Language of Flowers-Cheralyn Darcey (A)  Anon (I)

Herbcrafter's Tarot- Latisha Guthrie/Joanna Powell Colbert

Sacred Spirit Reading Cards- Anna Stark (A)  Louis Dyer (I)

Mists of Avalon Oracle: Rose Inserra (A) Nadia Turner (I)

Goddess Dream Oracle: Wendy Andrew (A + I)

Divine Animals Oracle:  Stacye DeMarco (A) Kinga Britschgi (I)

Magickal Herb Oracle:Cheralyn Darcey (A) Deer Dandy (I)

Crystal Medicine Oracle Cards: Rachelle Charman (A)  Len Hibble (I)

Magick of You Oracle: Fiona Horne (A)  Marcela Bolivar(I)

The Ark Animal Tarot & Oracle Deck-Bernadette King (A) Heidi Southern (I) 

Kahlil Gibran’s The Prophet: An Oracle Card Set: Kahlil Gibran (A + I)

Whispers of the Ocean Oracle Cards-Angela Hartfield (A) Ekaterina Golovanova (I)

Enchanted Blossoms Empowerment Oracle-Carla Morrow

Oracle of the Hidden Worlds-Lucy Cavendish (A) Gilbert Williams (I)

Sufi Wisdom Oracle-Rassouli

White Light Oracle-Alana Fairchild (A)  A. Andrew Gonzalez(I)

Divine Muses Oracle-Mariee Bento

Best Tarot book (Independent of a Tarot deck)
The winner of this category will the book that recieves  the highest, collective, number of points awarded by the Judging Panel. 

Mindful Tarot: Lisa Freinkel Tishman, PhD

The Language of Tarot- Jeannie Reed

Tarot Inspired Life- Jaymi Elford

Your Tarot Court-Ethony Dawn

Best Guide Book accompanying a Deck (Tarot or Oracle)
The winner of this category will the book that recieves  the highest, collective, number of points awarded by the Judging Panel.

Forest of Enchantment Tarot-Lunaea Weatherstone/Meraylah Allwood

Herbcrafter's Tarot- Latisha Guthrie/Joanna Powell Colbert

6th Sense Connection Oracle Cards-Anne-Marie McCormack

Divine Muses Oracle-Mariee Bento

Whispers of the Ocean Oracle Cards-Angela Hartfield (A) Ekaterina Golovanova (I)

The Ark Animal Tarot & Oracle Deck -Bernadette King (A) Heidi Sutherlin (I)

Crystal Medicine Oracle Cards: Rachelle Charman (A)  Len Hibble (I)

Magickal Herb Oracle:Cheralyn Darcey (A) Deer Dandy (I)

Divine Animals Oracle:  Stacye DeMarco (A) Kinga Britschgi (I)

Goddess Dream Oracle: Wendy Andrew (A + I)

Mists of Avalon Oracle: Rose Inserra (A) Nadia Turner (I)

Sacred Spirit Reading Cards- Anna Stark (A)  Louis Dyer (I)

Rules of the Competition:
There must be a minimum of 5 individually registered entries for the category to qualify for assessment
In each public voting  catergory the highest marked 5 entrants, as assessed by the panel, will go forward for the public voting process, At this point the 5 entrants will become nominees.
The Judges' Choice Best Tarot Deck award will be the deck that receives the highest number of marks, collectively, as assessed, by the committee.
All products must be 2019 dated publications
All winners and first runner up will recieve a certificate delivered via the postal service.
All winners will exclusively recieve a commemorative prize.
We expect all entrants to be over 18 years old.
The CARTA Awards are open to all and  without prejudice
The CARTA Awards Judging Panel is a group of professionals within the tarot community, each will assess the products or entrants without bias and following guidelines as set out on the assessment sheet.
conditions of registration 
.At least one complete, product example must be sent to a committee member as a condition of registration, it is in the interest of your product so it can be fairly judged in all its aspects.
The registration form will allow you to add images, please only send individual images as they present much clearer for assessment.
Be sure to add all the requested information on the form.
Each individual registration will be accompanied by an entry contribution fee of $10 (USD). This contribution is to support the progression of the awards and our fellow artists/authors.
The registration fee does not increase any chances of nomination.
All registrations must be 2019 dated publications
Self published criteria is a deck that is published independently, by the creator of the deck without contractual obligation of a publisher
finalised Awards Timeline
3rd February 2020 Registrations will open for entrants
Sunday 5th July 2020 registrations will close
Tuesday 1st September 2020 Assessment by the Panel will begin
Sunday 4th October 2020 Nominees will be announced for the public voted categories and the top 5 finalists each panel judged category
Saturday 24th October 2020 public voting will close
Sunday 1st November  The presentation video will be released and all winners notified
Monday 16th November 2020 all awards will be sent to the winners